توسط: content در: شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ در: آموزشی نظر: ۰

شواهد نشان می‌دهد مردم بیش از آنکه به سراغ خارج برای کمک گرفتن تصمیمات امور مالی بروند، اکثراً فقط به خود اتکا می‌کنند.
در میان پاسخ دهندگان مسن در رابطه با اینکه چه کسی مسئله بازنشستگی برایش برجسته‌تر است، تنها ۳۰% فکر کرده بودند که در بازنشستگی چقدر پول نیاز دارند و کمتر از ۲۰% تلاش کرده بودند طبق برنامه ریزی پول خود را ذخیره کنند.
سواد مالی با برنامه‌ریزی بهتر می‌شود و برنامه ریزی بهتر، ذخیره ثروت بازنشستگی بیشتری دارد. سواد مالی یک مهارت مفید زندگی است که افراد اندکی به آن مجهز هستند.

“جریمه تأخیر”
آزمایش روی مراکز مهدکودک است. یک مشکل چندساله مراکز مهدکودک این است که یک حواس پرتی یا پدر و مادرهای پرکار، گاهی باعث می‌شود بچه‌هایشان را در انتهای روز با تأخیر از مهد کودک تحویل بگیرند. باز نگه داشتن مرکز برای مهد کودک گران تمام می‌شود چون باید به کارکنان اضافه کاری پرداخت شود.
محققان مطالعه‌ای روی اثر ناشی از انگیزه‌های پولی بر مسئله تأخیر انجام دادند. یک آزمایش که در آن تعدادی از مراکز مهد در همان شهر نزدیک هم بودند؛ به شکل تصادفی و یک نمونه از مراکز به اعمال جریمه پولی انتخاب شد. (بالغ بر حدود ۵$ برای ۱۰ دقیقه یا بیشتر دیر کردن).
اثر ناشی از جریمه غافلگیر کننده بود! به جای اینکه مسئله تأخیر کمتر شود، تعداد والدینی که دیر می‌کردند دو برابر شده بود!
قبل از اینکه اعمال جریمه شروع شود، والدین وزن قابل توجهی در رفاه مراکز و کارکنان قرار داده بودند و خیلی سعی می‌کردند نشان دهند که به موقع می‌آیند. وقتی یک جریمه اعمال شد، این رفتار متوقف شد و از شخصی بودن به تجاری بودن تبدیل شد. والدین فقط مقایسه کردند هزینه کم ۵$ را با منفعت کمی بیشتر ماندن در سرکار و اغلب این را با ارزش‌تر دانستند.

آزمایش مهد کودک، انسان را به فکر وا می دارد که چرا مردم ممکن است خیلی به معرفی پول در روابط شخصی‌شان بی میل باشند.
مردم تمایل دارند آرد و تخم مرغ به همایسایگانشان که تمام کردند، قرض بدهند و همچنین دیگر افعال خیرخواهانه یا نیک را انجام دهند، بدون اینکه پولی دست به دست شود.
پرداخت در این موارد خیلی نمی‌تواند کاربردی باشد، به جای پیگیری اینکه چه کسی بدهکار لطف به او است.
در محل کار، همکاران در همه زمان‌ها بدون تبادل پولی برای آن به یکدیگر کمک می‌کنند و همین اتفاق در خانواده رخ می‌دهد.

✅ نتیجه آزمایش جریمه پیشنهاد می‌کند که ممکن است یک راه تعامل با مردم این باشد که با توجه به ارزش‌های فردی خود عمل کنند.

منبع:
Intermaediate Microeconomoics And Its Application
Nicholson, Synder